معرفی مرکز

معرفی مرکز

درتقاطع خیابان زرتشت و فلسطین شهر تهران، ساختمان چهارطبقه ای هست به نام مركز درمان جامع هموفيلي ايران (ICHCC)  و یا به قولی درمانگاه هموفیلی نام دارد. به دلیل دارا بودن کادر بسیار حرفه ای در زمینه تشخیص حرفه ای بیمارهای انعقادی، ترمبوز و درمان
مسائل مربوط به اختلالات انعقادی باعث شده است تا این موسسه در این زمینه در کشور حرف اول را بزند. این مرکز اولین موسسه ای است که به طور خیریه (NGO) در زمینه اختلالات انعقادی به صورت تخصصی به فعالیت مشغول است.

این مرکز دارای بخش هایی از قبیل آزمایشگاه های تخصصی انعقاد و ترمبوزر، هماتولوژی، ژنتیک پزشکی، بیوشیمی، الکتروفورزهموگلوبین، تشخیص بیمارهای عفونی مولکولی، میکروب شناسی، ایمنولوژی/ سرولوژی، بخش های تخصصی رادیولوژی، سونوگرافی، سنجش تراکم استخوان، پانورکس(OPG)، ماموگرافی، پرستاری، فیزوتراپی، داروخانه، دندانپزشکی، تحقیق و توسعه و کلینیک های تخصصی آنکولوژی
اطفال و بزگسال، ارتوپدی، اطفال، گوارش و کبد، عفونی، تغذیه، روانشناسی، داخلی، زنان و زایمان، اعصاب و روان می باشد.

این موسسه با گردآوری بهترین متخصصین بیشتر آنها از اساتید برجسته دانشگاهی می باشند توانسته گام مهمی را در بخش تشخیص و درمان اختلالات انعقادی بردارد. این امر باعث می شود تا هر بیماری که در زمینه اختلالات انعقادی به این مرکز مراجعه می کند به دنبال پاسخ نهایی خود باشد.

از نظر تجهیزات پزشکی نیز باید گفت برخی از دستگاه های موجود در این مرکز در داخل کشور بی نظیر است، که برای تشخیص اختلالات انعقادی از آن استفاده می شود.

ساعت کاری مجموعه از 8 صبح الی 8 شب می باشد که در دو شیفت صبح و عصر تقسیم بندی می شود و هر شیفت دارای مسئول فنی می باشد. حدود 44 نفر پرسنل در این مرکز فعالیت می کنند که عده ای پرسنل تخصصی در زمینه کارهای تخصصی تشخیصی و درمانی و عده ای نیز کادر اداری مرکز می باشند.

ریاست مرکز

دكتر فريدون علاء فرزند مرحوم حسين علاء پدر جامعه هموفيلي ايران، عضو افتخاري فرهنگستان علوم پزشكی جمهوري اسلامي ايران و يكی از متخصصان علوم پزشكي در ايران، ايشان بنيادگذار سازمان ملي انتقال خون ايران مي دانند كه سال هاست برای توسعه و ارتقای آن از هيچ كوششی فروگذار نيست. مركز درمان جامع در سايه هدايت علمی ايشان از سال ۱۳۹۷ آغاز به كار كرد و اين همكاري ارزنده هنوز هم تداوم دارد. دكتر فريدون علاء علاوه بر پذيرش مسئوليت رهبری علمی اين مركز همواره در جهت جلب حمایتهای مادی و معنوی از داخل و خارج كشور، برای پيشرفت اين مركز درمانی تلاش نموده و حضور ايشان همواره موجب اعتبار و توسعه اين مركز منحصر به فرد بوده است. مطالعه بیشتر

 

 

 

 

 

مدیریت مرکز

جناب آقای علیرضا عزیزی

 

كانون هموفیلی ایران، تصميم به ساخت درمانگاه جامع برای بيماران هموفيلی گرفت، که یکی از آرزوي ديرينه بيماران، شكل گرفت و با بار مالی بسيار سنگين اقدام اوليه برای بررسی چگونگی خريد محلی برای درمانگاه تحقق يافت. مسئوليت ساخت مركز درمان جامع هموفيلی ايران بر عهده جناب آقای احمد قویدل قرار گرفت.

با خريد اقساطی محل درمانگاه كار بزرگ ساخت درمانگاه جامع آغاز شد. كانون با مشاركت جمعي كليه اعضاي هيئت مديره و فعالان ديگر موفق شد، آن آرزويی را كه دور از دسترس مي نمود، به واقعيت تبديل كند.
با آمدن دكتر علا به ايران در سال ۷۷، فصل نوينی در فعاليت هاي كانون آغاز شد. نياز كانون به هدايت علمي از اين طريق تأمين شد و ايشان با نهايت علاقه مندي اين افتخار مجدد را به جامعه هموفيلي ايران داد كه نقش مهمی را در هدايت اين تشكيلات بر عهده بگيرد.
تاريخ افتتاح فاز اول درمانگاه مشخص شد: ۲۸ فروردين ۱۳۸۰، روز جهانی هموفيلی و يك دنيا كار آغاز شد. آنان توانستند در ماه های بعد با هدايت پدر جامعه هموفيلی ايران، دكتر علا، انجمني در انگليس تأسيس كنند كه نقش اساسي در تجهيز درمانگاه جامع كودكان هموفيل ايران ايفا می كرد.
دل ها شور افتتاح درمانگاه را مي زد و بالاخره اشك شوق جاری شد و فاز اول درمانگاه توسط رئيس سازمان انتقال خون ايران افتتاح شد. بزرگترين دستاورد كانون هموفيلي ايران در دستان بيماران هموفيلی قرار گرفت. به موازات آن سومين سمينار هموفيلی و هموستاز در محل درمانگاه جامع كودكان هموفيل ايران برگزار شد كه در اين سمينار مقالاتی از دانشمندان برجسته رشته هموفيلی ارائه گرديد.
مراحل خاكبرداری فاز دوم درمانگاه در ۱۶ مهرماه سال ۱۳۸۰ مصادف با روز جهانی كودك با دستور مستقيم شهردار تهران الويری به صورت رايگان انجام شد. آن روز نيز روز بزرگی در تاريخ كانون بود. صف كاميون های شهرداری در خيابان فلسطين نويد ساخت فاز دوم را به جامعه هموفيلی ايران داد. الحق شهردار تهران مهربان بود.
افتتاح فاز دوم نزديك شد و اولين تنديس هموفيلی جهان در تقاطع دو خيابان زرتشت و فلسطین پايتخت منتهی به درمانگاه به يادگار ساخت درمانگاه جامع هموفيلی ايران نصب شد. با حضور معاون اجتماعی وزير كشور و رئيس سازمان انتقال خون و نماينده فدراسيون جهانی هموفيلی و پدر جامعه هموفيلی ايران، دكتر فريدون علا، و ديگر ميهمانان داخلی پرده از تنديسي كه يادگار تلاشی اجتماعی بزرگی بود، برداشته شد. دوباره چشم ها به شادمانی گريست. هيچ گاه خاطره اين لحظه شيرين از ذهن آناني كه حضور داشتند، پاك نمی شود.
چهارمين سمينار بين المللی هموفيل و هموستاز به موازات برنامه افتتاحيه فاز دوم درمانگاه جامع كودكان هموفيلي ايران در محل سالن اجتماعات اين درمانگاه با شركت پروفسور تادنهام، پروفسور كريستين لی، نماينده فدراسيون جهانی هموفيلی، اسد حفار، گدار، دكتر علا و …. برگزار شد.
تأسيس درمانگاه جامع كودكان هموفيل ايران با تعريف بين المللی و رعايت استانداردهای بين المللی كه ناظر سخت گيری چون پدر جامعه هموفيلي ايران، دكتر فريدون علا، داشته است، كاری بزرگ و درخور تحسين در مراجع ملی و بين المللی و تحقق آرزوی ديرينه بيماران بوده است كه بي شك حفظ و تجهيز آن بسيار دشوارتر از تأسيس آن است.

بیانیه رسالت مرکز

چشم انداز

ما بر آنیم که به عنوان بهترین مرکز درمان جامع هموفیلی ایران ارائه دهنده خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبتی با بالاترین کیفیت و منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی جهت ارتقای سلامت و ایمنی بیماران ایرانی و غیر ایرانی در سطح کشور و درسطح منطقۀ خاورمیانه باشیم.

ارزش ها

  • جلب رضایت خالق متعال از طریق کسب رضایت مخلوق
  • نهادینه کردن ارزش های انسانی و معنوی
  • کسب نتیجه مطلوب از عملکردها
  • رعایت اصول اخلاق پزشکی و منشور حقوق بیماران و کارکنان
  • توسعه فرهنگ مشارکت جامعه در جهت ارتقای سلامت
  • رعایت عدالت و پرهیز از تبعیض
  • احترام به ارزش‌های دینی، عقیدتی و قومی بیماران و کارکنان